Milan Rastislav Štefánik

Michal Kšiňan

Spoznajte život jednej z najvýznamnejších postáv slovenských dejín!

M. R. Štefánik patrí bezpochyby medzi najpopulárnejšie osobnosti slovenských dejín. Táto kniha Vám ponúka pohľad na viacero – aj doteraz nespracovaných – stránok jeho života. Predstaví Vám ho nielen ako organizátora čs. légií, diplomata, astronóma, ale aj ako mladého muža, hľadajúceho svoju cestu životom, či nápadníka žien. Kniha neobchádza ani Štefánikov „posmrtný“ život, keďže sa zaoberá napríklad príčinami jeho veľkej popularity na Slovensku, zneužívaním jeho smrti, premenami v narábaní s jeho odkazom atď.

Vďaka unikátnemu spracovaniu nahliadnete do Štefánikovho života nielen cez texty a veľké množstvo fotografií, ale aj prostredníctvom vzácnych materiálov. Kniha obsahuje 25 kópií memorabílií, ktoré pochádzajú z fondu Slovenského národného archívu. Môžete si tak osobne pozrieť napr.:

* prepis Štefánikovej básne Emílii Chovanovej,

* ukážku konceptu zo Štefánikovej diplomovej práce,

* diplom o udelení štátneho vyznamenania rytiera Čestnej légie,

* list M. R. Štefánika T. G. Masarykovi,

* komunikáciu československých úradníkov tesne po Štefánikovej smrti

* a mnoho ďalších.

Michal Kšiňan (1983) vyštudoval históriu a francúzštinu. Dizertačnú prácu o M. R. Štefánikovi obhájil na parížskej Sorbone a na Historickom ústave SAV, kde aj momentálne pôsobí. Roku 2008 uverejnil ako spoluautor knihu La mémoire conservée du général Milan Rastislav Štefánik dans les archives du Service historique de la Défense, ktorej slovenský preklad vyšiel roku 2009. Získal viacero štipendií a ocenení, medzi inými aj prestížnu cenu Študentská osobnosť Slovenska za rok 2011.

Kniha bola ocenená Cenou SHS pri SAV v kategórii populárno-vedecká práca. Slovenská historická spoločnosť udelila v roku 2013 Ceny SHS za publikácie, vydané v roku 2012, v dvoch kategóriách: vedecká práca a populárno-vedecká práca.

Čítať viac
39,90 € Odporúčaná cena
V predaji

Informácie

Počet strán 64
Dátum vydania 3.5.2019
Formát 236x297 mm
Hmotnosť 1,41 kg
Jazyk slovenčina
EAN 9788056610145
Vek od 18
Edícia Múzeum v knihe
Typ kniha
Väzba viazaná s papierovým poťahom bez laminác

Autor knihy

Michal Kšiňan

Michal Kšiňan

Michal Kšiňan vyštudoval históriu a francúzštinu. Dizeratčnú prácu o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi obhájil na parížskej Sorbonne a na Historickom ústave SAV, kde aj momentálne pôsobí. Získal viacero štipendií a ocenení, medzi inými aj prestížnu cenu Študentská osobnosť Slovenska za rok 2011. Jeho kniha Milan Rastislav Štefánik vyšla vo viacerých jazykoch a predstavuje jednu z najvýznamnejších postáv našich dejín.