Ako (sa) nezabiť v čase koronavírusu

V týchto zložitých časoch sa všetci snažíme pomáhať (druhým i sami sebe) ako sa len dá. Preto sme oslovili odborníka z radov našich autorov, pána prof. Antona Heretika, aby svojou troškou (humoru) prispel k vašej karanténnej pohode. Od nás už len dodatočný tip ako ostať duševne fit – strácať sa čo možno najviac v knižných príbehoch.

Prihováram sa Vám ako autor knihy Forenzná psychológia, ktorá vyšla vo vydavateľstve Albatros Media, pod značkou Lindeni. Táto odpudivo hrubá kniha je ilustrovaná prípadmi, s ktorými som sa ako znalec stretol za 40 rokov svojej praxe. Väčšinou šlo o trestné činy vrážd, preto sa cítim kompetentný sa k téme vyjadrovať.

Všetci, ktorí komentujú poryvy duše v čase epidémie zdôrazňujú tie dobré stránky, ktoré v nás odkrýva, ako sú empatia, solidarita, podpora. Ja sa chcem vyjadriť skôr k tým temným. Všetci sme frustrovaní. A frustrácia spúšťa agresiu. Mužom chýba šport, ktorý je najlepším ventilom agresie, ktoré ľudstvo vymyslelo a sedenie s kamarátmi na pive. Ženám chýbajú kaviarenské babince, kde sa môžu sťažovať na mužov a zavreté nákupné strediská. Tak sedia muži a ženy spolu doma a všetky chyby, ktoré na sebe vidia sa izoláciou násobia.

Konflikty sú nevyhnutné, nie však nevyhnutne škodlivé. Americký psychológ Bach prišiel s metódou konštruktívnej manželskej hádky. Riadi sa niekoľkými dôležitými zásadami:

1. Oznám partnerovi, že sa chceš hádať. Dohodni si čas a miesto hádky, niekedy už jej odloženie pomôže.

2. Cieľom nie je partnera poraziť a zničiť, ale dosiahnuť aby sa veci vyjasnili, ovzdušie prečistilo, dosiahlo porozumenie druhej strany.

3. Dodržujte pri hádke pravidlá férovosti – špecifickosť, čestnosť, otvorenosť. Napr. nevyťahujte staré hriechy (neveru spred desiatich rokov), alebo rodinu partnera (nikto si rodinu nevyberá a nikto sa nechce stať svokrou).

4. Pestujte umenie načúvať argumentom partnera.

5. Na záver hádky oceňte partnerov štýl a jeho argumenty a uzavrite konflikt slovami: „Tak to sme sa pekne pohádali!“

Ako znalec ešte dodávam nikdy sa nehádajte v kuchyni. Je to zbrojnica plná život-ohrozujúcich inštrumentov. Najfatálnejšie končia na Slovensku manželské hádky pri škrabaní zemiakov a pití borovičky. Ak chcete aj potešiť susedov, choďte sa hádať na balkón.

Ešte jedna rada pre scenár najkatastrofickejší a tým je Matovičov „blackout“. Keď bol naposledy skutočný „blackout“ v New Yorku a na 24 hodín vypadla elektrina, nemocnice nestačili. Nie však v ten deň, ale o deväť mesiacov, lebo pôrodnosť sa mnohonásobne zvýšila. Teda pre blackout sa zásobte nielen múkou a ryžou, ale aj sviečkami a dostatkom antikoncepcie.

Snáď ste postrehli, že za najdôležitejšiu zbraň v boji s koronavírusom a izoláciou pokladám humor. O tom je však iná kniha, ktorá vyšla v konkurenčnom vydavateľstve. Na záver jeden vtip, ktorý v tej knihe chýba a nachádza sa v novom vydaní zbierky Jána Kalinu 1000 a jeden vtip.:

„Kto sa smeje naposledy, onedlho umrie!“

 

Anton Heretik, sr.