Debut autorky Normálnych ľudí Sally Rooney vychádza už aj v slovenčine

Román Normálni ľudia zvalcoval rebríčky v každej krajine, kde vyšiel (aj na Slovensku), získal mnoho rešpektovaných literárnych cien a katapultoval autorku Sally Rooneyovú medzi spisovateľské hviezdy. Trochu sa pri ňom zabudlo na jej debut Rozhovory s priateľmi, ktoré viaceré britské médiá označili za knihu roka 2017 a Rooney získala ocenenie mladá autorka roka. Rozhovory s priateľmi práve vychádzajú v slovenskom preklade Kristíny Hečkovej vo vydavateľstve Lindeni.

Nominácia na prestížnu Desmond Elliott Prize, zaradenie do užšieho výberu Dylan Thomas Prize a Rathbones Folio Prize. Už Rozhovory s priateľmi naznačili, že zo Sally Rooneyovej rastie nadaná a úspešná autorka. „Rooney má dar napĺňať každodenný život zmyslom pre prekonávanie vysokých latiek. Toto je román lahodných konfliktov a treníc,“ pochválili jej debut v The New York Times. „Je to autorka, prejavujúca sa vzácnou dôveryhodnosťou, s jasným a náročným štýlom,“ doplnili v magazíne The New Yorker. „Jedným zo silných aspektov tohto úžasného románu je neúprosný, ale jasný pohľad na sebaklam, ktorý sa často prejavuje pri sebapoznávaní. Rooney je prirodzené silná ako psychologický portrétista, je ostrá a sofistikovaná.“

Kniha je neobyčajným príbehom o netradičných podobách ľúbostných vzťahov a ich dôsledkoch, o nežnosti, krutosti, vyrovnávaní sa so zložitosťou života a citovom dozrievaní. Jej hlavnými postavami sú chladná pozorovateľka, dvadsaťjedenročná Frances, ktorá svoje emócie veľmi nevyjadruje, na rozdiel od jej najlepšej kamarátky a bývalej partnerky, lesbičky Bobbi. Študuje na dublinskej univerzite, píše poéziu a spolu s Bobbi vystupujú na večeroch hovoreného slova. Keď ich jedného dňa objaví známa novinárka Melissa, vydatá za herca Nicka, ocitnú sa vo svete luxusných domov, divokých večierkov a prázdnin v Bretónsku a vytvoria s o desaťročie staršími manželmi zvláštnu nerozlučnú štvoricu. Frances s Nickom sa však nečakane zblížia, a tak sa musí citovo uzavretá intelektuálka prvý raz postaviť tvárou v tvár svojej vlastnej zraniteľnosti.

Stále len 29-ročná Sally Rooney neverí, že niekto z nás môže byť nedotknuteľnou samostatnou jednotkou. „Nikto z nás nemôže existovať bez druhých. Neexistuje žiadna vaša verzia, ktorá by nebola počas celého života ovplyvňovaná niekým iným,“ tvrdí Sally, podľa ktorej sa ľudia môžu skutočne zmeniť pre iných, lebo potrebujú byť milovaní. „Nesmieme zanedbávať význam medziľudských vzťahov, nech už majú akúkoľvek formu. Môžu byť úplne nekonvenčné, no nie vždy si môžete vybrať, aké by ste ich chceli mať. Lebo od ostatných, od ľudského druhu sa jednoducho nedá odstrihnúť.“

Nadšené z románu boli aj známe osobnosti. „Briskné, vtipné a podnetné. Je to naozaj skvelý portrét dvoch mladých žien, ktoré prichádzajú na to, aké to je dospieť,“ vyjadrila sa vynikajúca spisovateľka Celeste Ng. „Táto kniha. Táto kniha. Prečítala som ju za jeden deň a viem, že som nebola jediná,“ napísala zase na svojom instagrame herečka Sarah Jessica Parker, hviezda seriálu Sex v meste.