Francúzsky triler Hotel Lavína

Niko Tackian napísal návykový triler, nádherne vystavaný, ako od najväčších autorov tohto žánru. Aj takýchto superlatívov sa dočkal zasnený triler Hotel Avalanche od známeho francúzskeho scenáristu a spisovateľa. Kniha práve vyšla v slovenskom preklade Marty Činovskej vo vydavateľstve Lindeni.

Niko Tackian je francúzsky scénarista, režisér a spisovateľ. Spolu so svojim krajanom, svetoznámym autorom Franckom Thiliezom vytvoril úspešný televízny seriál Alex Hugo. Jeho prvý román Quelque part avant l'enfer (Niekde pred peklom) vyšiel roku 2015 a získal Cenu detektívnych príbehov, ktorú udeľujú knižnice na Festivale detektívok v Cognacu. Hotel Lavína je jeho piatou knihou, ktorá si vyslúžila skvelé hodnotenia.

Príbeh sa začína v januári 1980. Joshua Auberson pracuje v bezpečnostnej službe v Hoteli Lavína, nádhernom paláci vo švajčiarskych Alpách. Vyšetruje zmiznutie mladej dievčiny, ktorá aj s rodičmi patrila k hotelovým hosťom, a má pritom zvláštny pocit. Je si istý, že niečo v celom prípade nesedí. Barman, mlčanlivý obor, ho požiada, aby ho v snehovej fujavici nasledoval do hôr. Joshua v treskúcej zime stratí vedomie... a preberie sa až v nemocničnej izbe. Zasypala ho lavína a dva dni bol v kóme. Nachádza sa však nie v roku 1980, ale 2018. Nie je ochrankár v hoteli, ale policajt a Hotel Lavína je už len rozpadávajúcou sa a dávno opustenou ruinou. Vari sa mu to všetko len prisnilo v kóme? Bol to naozaj sen?

„Špeciálna atmosféra knihy - medzi realitou a niečím záhadne nadprirodzeným – je dokonalým čitateľským zážitkom,“ zhodnotil portál Saveur Littéraire. „Kniha vás chytí od prvých strán, od prvej kapitoly. Neviete prestať obracať strany. A potom príde dokonale zorganizovaný koniec. Posledný odsek je jednoducho vzrušujúci zážitok!“ Väčšina recenzentov pripomína, že Tackian je skúsený filmár a na knihe je to cítiť. „Čítať Hotel Lavína je ako pozerať veľmi dobrý film, pretože každú scénu si viete ľahko vizualizovať a žiť s postavami. Tackian má prirodzený zmysel pre detail,“ napísali na Books´n´pics. „Hrá so svojimi čitateľmi rovnako, ako so svojou hlavnou postavou. Vedie vás za nos, vôbec nebudete tušiť, kde je pravda. Budete cestovať medzi snom a realitou, alebo skôr medzi nočnou morou a realitou. Nie je pochýb o tom, že Niko Tackian napísal návykový triler, nádherne vystavaný, ako od najväčších autorov tohto žánru!“