MILUJE GRAPPU, KARAOKE A SEX V SUV. A RIEŠI TIE NAJODPORNEJŠIE ZLOČINY

Túto komisárku budete milovať! Elena Blanco je zvláštna a osamelá žena, ktorá miluje grappu, karaoke, klasické autá a sex v SUV. A špecializuje sa na najodpornejšie zločiny! Jeden z najťažších rieši v knihe Cigánska nevesta od španielskeho literárneho zázraku Carmen Mola. Kniha práve vychádza v slovenskom preklade Milana Kopeckého vo vydavateľstve Lindeni.

Carmen Mola bola dlho záhadou na španielskej literárnej scéne. Napriek obrovským úspechom jej kníh nikto nevedel, kto sa za týmto menom skrýva. Až keď v roku 2021 získal triler Beštia prestížne ocenenie pre najlepší román v španielčine Premio Planeta de Novela, s ktorým je spojená aj finančná odmena milión eur (viac, ako získa laureát Nobelovej ceny za literatúru), vyšlo najavo, že za pseudonym sa skrýva trojica španielskych autorov trilerov a úspešných scenáristov Jorge Díaz, Agustín Martínez a Antonio Mercero. Ich knihy pod hlavičkou Carmen Mola s hlavnou hrdinkou, vyšetrovateľkou Elenou Blanco, oceňujú rovnako kritici aj čitatelia.

Romány autorskej trojice ocenili aj redaktori veľkých svetových vydavateľstiev, ktoré po nich bez váhania siahli. Jeho redaktorky uviedli... „Jeden z najfascinujúcejších a najlepšie napísaných trilerov, aké som objavila v Španielsku za posledné roky. So skutočne silnou a originálnou ženskou hrdinkou, ktorá dokonale zapadá do toho, čo dnešný čitateľ očakáva. Báječný štart do neuveriteľnej novej série kriminálnych románov!“ uviedla redaktorka nemeckého Penguin Verlag Taschenbuch Britta Claus. „Mrazivý a strašne šikovný román. Na policajnej scéne sa rodí nová hviezda - nech žije nádherná Elena Blanco!“ rovnako nadšene komentovala Alzira Martins, redaktorka francúzskeho Actes-Sud. „Strhujúce, desivé, dokonalé. Nedá sa odložiť z rúk,“ dopĺňa redaktorka Lindeni Dominika Weinstock.

V prvom prípade mala Susana Macaya, napoly Cigánka a napoly gadžovka, len niekoľko dní pred svadbou, keď sa našlo jej brutálne umučené telo. Pred siedmimi rokmi postihol rovnaký osud aj jej sestru Laru, odsúdený vrah však sedí vo väzení. Existujú preto len dve možnosti: buď má nasledovníka, alebo je muž odsúdený za Larinu vraždu nevinný. Prípad pridelia komisárke Elene Blanco, vedúcej útvaru kriminálneho vyšetrovania, ktoré rieši tie najzložitejšie a najodpornejšie zločiny. Ak chce Elena zistiť, kto zavraždil Susanu, musí sa ponoriť do zložitého sveta cigánskej kultúry a nazrieť do najtemnejších zákutí ľudskej mysle.