Oceňovaný román Frankissstein - očarujúca aj znepokujujúca kniha plná zázrakov

Čo sa stane, keď homo sapiens prestane byť najinteligentnejšou bytosťou na planéte? Jedna z najsvojráznejších autoriek súčasnosti Jeanette Winterson sa snaží v románe Frankissstein typicky strhujúcim štýlom ukázať, že k takejto budúcnosti máme oveľa bližšie, ako si uvedomujme. Vtipný, vášnivý, smelý a prenikavý román, ktorý bol vlani nominovaný na prestížnu Bookerovu cenu, práve vychádza v slovenskom preklade Vladislava Gálisa vo vydavateľstve Lindeni.

Príbeh má dve roviny – jedna sa odohráva v roku 1816 na Ženevskom jazere, kde devätnásťročná Mary Shelley píše legendárny príbeh o vedcovi Viktorovi Frankensteinovi, ktorý vytvorí novú formu života. Druhá rovina prebieha v Británii po brexite, kde sa mladý transrodový lekár Ry zamiluje do Victora Steina, uznávaného profesora, ktorý vedie verejnú diskusiu o umelej inteligencii a zároveň v rozsiahlej sieti podzemných chodieb vykonáva záhadné experimenty.

Jeanette Winterson, ktorej už v slovenčine vyšiel skvelý román Vášeň a netradičné sviatočné poviedky Vianočné dni, je zaraďovaná medzi najodvážnejšie a najinvenčnejšie spisovateľky a spisovateľov súčasnosti. Frankissstein je nekonvenčný príbeh lásky, v ktorom sa prepletajú dramatické životné osudy na pozadí tém ako transhumanizmus, umelá inteligencia a LGBT vzťahy.

Aj keď témy pôsobia odborne a náročne, kniha je napísaná ľahko a s nadhľadom, mieša nevšednú poetiku so sarkazmom. „Aby ste si vychutnali tento skvelý román, nepotrebujete žiadne špeciálne znalosti, pretože otázky, ktoré v ňom kladie autorka, sú otázky, ktoré tu boli vždy. Čo je to láska? Čo je to život? Čím som a čím túžim byť? Samozrejme, Winterson nám neponúka odpovede, namiesto nich nás vášnivo prosí, aby sme si tieto otázky kládli vždy, keď chceme meniť seba a svoj svet,“ napísali v Kirkus Review a hodnotenie zhrnuli: „Je to očarujúca a znepokojujúca kniha plná zázrakov.“

Aj mnohé ďalšie významné médiá ako New York Times, Washington Post, Publishers Weekly či The Independent označili Frankisssteina za dôležitý, aktuálny, vizionársky a nadčasový román. „Ide o strhujúci zážitok plný hlbokých myšlienok, rázne a umne vykonštruovaný príbeh s obvyklými Wintersonovej témami - pohlavie, jazyk, sexualita, obmedzovanie slobody jednotlivca či veľkých ideií,“ napísali v nadšenej recenzii v Guardiane.

„Svet stojí na štarte niečoho nového,“ píše Winterson v románe, ktorý má podtitul Príbeh lásky. „To, čo sa stane...sa už začalo...“