Temný priateľ - nová kniha od autora desivého trilera Šepkár

Vo vydavateľstve Lindeni práve vychádza triler Temný priateľ, nová kniha od autora desivého Šepkára, ktorý bol označovaný za krimiromán dekády. Temný priateľ v ničom nezaostáva, Alex North vytvoril opäť nevypočítateľný, mrazivo desivý a absolútne návykový psychologický triler. Do slovenčiny ho preložil Samuel Marec.

„Každý kriminálny príbeh, ktorý sa odohráva v Británii, je dobrý. Temný priateľ sa okrem toho odohráva ešte aj v lese a ponúka tak nielen napätie, ale doslova aj husiu kožu. Spôsob, ktorým sú jednotlivé motívy pospájané, sa o to spoľahlivo postará,“ hovorí Marec o knihe. „Ak sa vám páčil Šepkár, dostane vás aj Temný priateľ. Druhý román Alexa Northa je rovnako pútavý ako prvý, no je ešte desivejší. Ťaživá atmosféra sa príjemne plazí v celej knihe, rovnako, ako minulosť zasahuje do súčasnosti a ako snívanie ovplyvňuje realitu. Až je v strašidelnom svete knihy čoraz ťažšie rozoznať jedno od druhého. Nočnej mory sa veru nezbavíte,“ zhodnotil temného priateľa Alex Michaelides, autor bestselleru Tichá pacientka.

Tínedžer Charlie Crabtree bol niečím zvláštny. Iný ako ostatní. Temne zvláštny a nebezpečne iný: jedného dňa sa za celkom nevyjasnených okolností dopustil brutálnej vraždy. Stalo sa to pred dvadsiatimi piatimi rokmi. Paul Adams si to pamätá až príliš dobre: obeť i páchateľ boli jeho priatelia. To, čo sa stalo jeho priateľovi a spolužiakovi, si nikdy neodpustil. A hoci sa zo všetkých síl snažil navždy nechať príšerný zážitok za sebou a začal nový život ďaleko od svojho rodiska, minulosť ho opäť dobehla. Jeho matka leží na smrteľnej posteli a Paul vie, že sa musí vrátiť domov. Práve vtedy sa objaví nový prípad – kópia starej vraždy Charlieho Crabtreeho. Tie isté okolnosti, rovnaký postup. Paulova matka tvrdí, že v ich dome je niečo desivé, Paula ktosi sleduje. Každému je jasné, že nejde o obyčajnú vraždu, ale o veľkú a nebezpečnú záhadu. Charlie totiž pred dvadsiatimi piatimi rokmi záhadne zmizol...

„North nadviazal na svoj senzačný debut Šepkár hrôzostrašným a zimomriavky vyvolávajúcim trilerom. Drvivá atmosféra skazy a katastrofy sa vznáša nad vytrvalou temnotou blízkych lesov. Aj keď vám bude mraziť srdce, knihu nedokážete odložiť a budete obracať stránku za stránkou, “ napísali v Publishers Weekly. „Pohlcujúce a bezhlavé čítanie. North sa hrá s čitateľom ako v klasických hororoch, no dodáva im invenciu jemu vlastnú. Rovnako ako pri všetkých najlepších trikoch, aj tu máte pocit, že vás nikto nepodvádza, no zrazu zostanete úplne obarení...“ dodali v The New York Times.