VO VYDAVATEĽSTVE LINDENI VYCHÁDZAJÚ UNIKÁTNE MEMOÁRE BONA: SURRENDER

Bono – umelec, aktivista a frontman írskej rockovej skupiny U2 napísal memoáre s názvom Surrender. Po celosvetovom úspechu vychádzajú v slovenskom preklade Tomáša Hučka vo vydavateľstve Lindeni.

Keďže Bono patrí k najznámejším hodobným ikonám sveta, bola jeho kariéra už veľakrát opísaná. Lenže tentokrát je to práve Bono, kto vzal do ruky pero a v knihe Surrender prvý raz napísal o svojom pozoruhodnom živote a o všetkých, s ktorými ho prežíval. Svojim jedinečným hlasom nás sprevádza na ceste od svojich raných rokov, keď vyrastal v Dubline, vrátane straty matky v štrnástich rokoch, cez nevšednú cestu U2, ktorá sa stala jednou z najvplyvnejších rockových kapiel histórie, až po jeho vyše dvadsaťročný aktivizmus, venovaný boju proti AIDS a extrémnej chudobe.

Pri písaní s úprimnosťou, sebareflexiou a humorom otvára Bono clonu do svojho života a hovorí aj o rodine, priateľoch a viere, ktoré ho udržiavali, vyzývali a formovali.

Podtitulok knihy Surrender- 40 piesní, jeden príbeh - je odkaz na štyridsiať kapitol, z ktorých každá nesie názov piesne od U2. Bono tiež pre knihu vytvoril originálne kresby, z ktorých vznikli krátke animované videá, nahovorené ním samým. Videá boli publikované na digitálnych platformách U2. Prvé animované video ilustruje úryvok z kapitoly Out of Control, v ktorej Bono rozpráva príbeh o vzniku prvého singla U2 s rovnomenným názvom Out of Control. Pieseň napísal presne v deň svojich osemnástich narodenín, 10. mája 1978.

„Všetku vášeň, ktorú Bono prináša do svojej hudby a života, prenáša aj na stránky knihy,” uvádza Bonov redaktor a vydavateľ Reagan Arthur. „Pred siedmymi rokmi sa prvý rukopis knihy dostal do rúk legendárneho Sonnyho Mehtu, zosnulého redaktora vydavateľstva Knopf. Mehta bol už vtedy presvedčený, že Bono patrí k pokračovateľom tradície veľkých írskych literárnych rozprávačov a my sme mali to šťastie, že sme sa dostali k jeho poznámkam k ranej verzii knihy. Ešte väčším šťastím je, že Bono nemá len neobyčajný osobný príbeh, ale je aj skutočne nadaným rozprávačom. Surrender je výnimočnou knihou, ktorá odhaľuje úprimný aj drzý, intímny aj hlboký príbeh Bonovho pozoruhodného života.”

„Keď som začal písať túto knihu, dúfal som, že sa mi podarí detailne vykresliť, čo som dovtedy len načrtával v piesňach. Ľudí, miesta, okolnosti môjho života,“ hovorí Bono. „Surrender nebol prirodzený koncept. Bolo to slovo, okolo ktorého som krúžil, pokým som si nezozbieral myšlienky na knihu. Stále s týmto najpokornejším odkazom zápasím - v kapele, v manželstve, vo viere, aj v živote aktivistu. Surrender je príbehom jedného pútnika... S chýbajúcim progresom, ale za to s poriadnou dávkou zábavy!”

 

O Bonovi:

Spevák U2 Bono, sa narodil ako Paul David Hewson v Dubline. V roku 1978 so svojimi spolužiakmi zo školy - The Edgeom, Larrym Mullenom Jr. a Adamom Claytonom - založil skupinu U2. V roku 1980 vydala kapela vo vydavateľstve Island Records svoj prvý album s názvom Boy, dnes má na konte dovedna pätnásť štúdiových albumov, z ktorých sa predalo 170 miliónov kusov po celom svete. Rolling Stone o nich napísal, že „naživo nemajú seberovných“, dôkazom je, že U2 získali nespočetné množstvo cien, dvadsaťdva sošiek Grammy, čo viac ako ktorákoľvek iná skupina alebo duo, získali tiež dve nominácie na Oscara a cenu Ambassador of Conscience od Amnesty International. V roku 2005 boli U2 uvedení do Rock & Rollovej siene slávy.

Popri svojej roli v U2 je Bono aj neúnavným aktivistom. Po kampani Odpusťte dlhy organizácie Jubilee 2000 sa vydal na boj proti HIV/AIDS a extrémnej chudobe, spoluzaložil sesterské organizácie ONE a (RED). Prostredníctvom ONE lobuje u hláv štátov a zákonodarných zborov po celom svete. Posledných dvadsať rokov pomáha zabezpečiť priechodnosť štátnych aj medzinárodných programov na záchranu desiatok miliónov životov, ako sa to podarilo napríklad vďaka americkému programu PEPFAR AIDS. Organizácia (RED) sa zase spája s firmami, aby pozdvihla verejné povedomie a zvýšila korporátne príspevky na pomoc v boji proti AIDS. Do dnešného dňa vygenerovať viac ako 750 miliónov dolárov pre Global Fund na liečenie a prevenciu AIDS v Afrike.

Bono za svoju hudbu a aktivizmus získal množstvo ocenení, vrátane ceny Freedom of the City of Dublin (s U2), čilskú medailu Pabla Nerudu, Rád čestnej légie od francúzskej vlády, Rád čestného britského rytierstva, Fulbrightovu cenu za medzinárodné porozumenie a osobnosť roka časopisu TIME (spolu s Billom a Melindou Gates). Žije v Dubline so svojou manželkou Ali Hewson.