Profesorova rovnica - poetická novinka od autorky bestselleru Ostrov bez pamäti

„Nádherné! Výnimočná autorka opäť čaruje. Pri čítaní jej príbehu budete lapať po dychu!“ napísali v denníku The Irish Times o knihe Profesorova rovnica od japonskej spisovateľky Yoko Ogawa, autorky bestselleru Ostrov bez pamäti ktorý bol nominovaný na medzinárodnú Bookerovu cenu a zaujal aj slovenských čitateľov. Profesorova rovnica práve vychádza vo vydavateľstve Lindeni.

Ide o čarovný príbeh o tom, čo znamená žiť v prítomnosti, a o zvláštnej rovnici, ktorej výsledkom je neobyčajná, no úžasná rodina. On je Profesor s brilantnou mysľou a nezvyčajným problémom – pri dopravnej nehode utrpel vážne zranenie a odvtedy má jeho krátkodobá pamäť kapacitu iba osemdesiat minút. Ona je pomocnica v domácnosti a matka desaťročného syna, ktorej pracovnou náplňou sa stala starostlivosť o Profesora. Každé ráno pre nich znamená nové zoznámenie, každý deň sa stáva neopakovateľnou príležitosťou pre zvláštny a krásny vzťah. Hoci Profesor nemá kapacitu na to, aby si uchoval spomienky (jeho mozog je ako páska, ktorá sa každých osemdesiat minút vymaže), jeho myseľ je stále živá a neprestáva žasnúť nad číslami a ich obdivuhodným poriadkom, vďaka čomu sa aj pre ostatných členov tejto veľmi nezvyčajnej domácnosti otvára nádherný a poetický nový svet. Profesor dokáže objaviť prepojenie aj medzi tým najjednoduchším číselným vyjadrením reality ako je napríklad číslo jej topánok a vesmírom, a hoci sa jeho pamäť čoraz viac vytráca, vzájomné puto ich vzťahov je čoraz pevnejšie.

„Toto je jedna z tých kníh, ktoré sú napísané takým jasným a nenáročným jazykom, že čítanie je ako pohľad do hlbokého bazéna plného čistej vody. Ale aj v tých najčistejších vodách môžu číhať prúdy, ktoré neuvidíte, kým v nich nie ste. Ponorte sa do tohto sveta a zistite, ako vás ťahajú sily, ktoré viac cítite, než vidíte,“ uviedli v silno pozitívnej recenzii v New York Times. „Dojímavá atmosféra nehy pretkaná nenápadným vzdelávaním,“ doplnili v Guardiane na margo románu, ktorého sa len v Japonsku predalo vyše štyri milióny výtlačkov.

„Brilantnosť autorky spočíva v tom, ako dokáže zdanlivo ťažkú tému prevteliť do diela plného tepla a krásy,“ nadšene opísali v The Times Book Clube.

„Ukazuje nám, že matematika nie je chladná a nepríjemná veda, ale elegantné, zložité a trblietavé umenie. A to všetko s takou pokojnou eleganciou, až vám to vyrazí dych.“  

Dnes šesťdesiatročná Yoko Ogawa je držiteľkou všetkých významných japonských literárnych cien. Svoju spisovateľskú dráhu odštartovala v roku 1988 a odvtedy napísala viac ako päťdesiat diel z oblasti fiction i nonfiction literatúry. Anglický preklad románu Ostrov bez pamäti (Lindeni 2021) sa stal finalistom Medzinárodnej Man Bookerovej ceny 2020. Viaceré z jej románov sa zaoberajú otázkou pamäti, jej existenciálnym dosahom na ľudský život. „Yoko Ogawa je schopná vyjadriť najjemnejšie pohyby ľudskej psychológie v próze, ktorá je zároveň jemná aj prenikavá,“ povedal o nej jeden z najvýznamnejších japonských spisovateľov Kenzaburo Oe.